27 lat wolności :)

Kontynuując dyskusję z Plakaty rozwieszone :slight_smile::

Narodziny galaktyki

WŁODEK CIEJKA·6 CZERWCA 2016

4 czerwca znów wyszedłem, a w zasadzie wyjechałem na motocyklu na manifestację KOD w Warszawie. Prawdę mówiąc straciłem już rachubę, którą z kolei. Od początku grudnia zeszłego roku demonstrujemy pod tymi samymi zasadniczymi postulatami, dodając do nich kolejne. Bez rezultatu. Rządząca klika jest głucha na nasze wołania i jak walec, jak taran idzie do przodu raz obranym kursem bez oglądania się na boki, bez słuchania głosu obywateli. Minęło pół roku pozornie bezowocnej walki zatem wydaje się, że w naszych szeregach powinny się pojawić przynajmniej pierwsze objawy zmęczenia i marazmu. Bo niby jak utrzymać entuzjazm, skoro nic się nie udaje, skoro żaden z naszych wniosków nie został zrealizowany? A przecież zamiast obserwować narastające zniechęcenie, z wydarzenia na wydarzenie, z marszu na marsz odczuwam coraz większy ładunek pozytywnej energii wśród coraz liczniejszych manifestantów. Tysiące uśmiechniętych twarzy, wzajemna życzliwość, żadnych zaciętych ust i wściekłych grymasów - jak to się ma do tego, że nasze słowa odbijają się od umysłów rządzących jak groch od ściany?

Z czego się cieszymy? Paradoks?

Bynajmniej. Otóż jesteśmy świadkami tworzenia się nowej wartości w życiu kraju. To rodzi się społeczeństwo obywatelskie, w którym główną rolę odgrywają nie liderzy, lecz zwykli obywatele. Czujemy entuzjazm, bo czujemy rosnącą siłę własnego ja. Jesteśmy życzliwi dla innych, bo wyzbywamy się kompleksów niższości i niemocy. Stajemy się dla siebie ważni i znów chcemy lubić samych siebie, widzieć siebie nie poprzez pryzmat przedmiotów, pieniędzy czy posiadanej władzy a poprzez to, że wszyscy jesteśmy ludźmi, obywatelami, równymi choć bardzo różnymi. A gdy już nasza wspólna obywatelskość dojrzeje, nie będzie przeszkód, których nie bylibyśmy w stanie pokonać. Byle tylko po drodze nie zapomnieć o celu, dla którego stworzyliśmy nasz ruch.

Zatem nasza radość to radość z narodzin. Narodzin (Jarosławie dzięki ci za podpowiedź) OBYWATELSKIEJ REBELII!