Zrównoważony rozwój Łomianek

We wtorek 9.12.2014 r. odbyło się w Łomiankach – podobnie jak w 4 okolicznych gminach, tj. Lesznie, Izabelinie i Leoncinie – bardzo wartościowe spotkanie edukacyjne, zorganizowane przez Dyrekcję Kampinoskiego Parku Narodowego pt. “Zrównoważony rozwój w praktyce”.

Miało ono formę warsztatów, które prowadziły przedstawicielki Fundacji Sendzimira – organizacji specjalizującej się w rozwiązywaniu złożonych problemów środowiskowych. Widać było, że obie panie trenerki, tj. architekt Agnieszka Czachowska i dr Agata Pietrzyk-Kaszyńska są prawdziwymi pasjonatkami tego, w co się zaangażowały.

Ten twórczy nastrój prowadzących znakomicie przełożył się na siedemnaścioro uczestników warsztatów, głównie z gmin Łomianki i Czosnów. Ów wtorkowy wieczór pokazał, że nawet w Łomiankach można i należy ze sobą współpracować, zamiast toczyć bezsensowne boje o to, kto jest ważniejszy. Mimo że reprezentowaliśmy różne ugrupowania – zarówno polityczne, jak i społeczne – nikomu do głowy nie przyszło kłócić się lub poniżać rozmówcę tylko dlatego, że ma inne zdanie. Może nawet i słuszne, lecz nie moje.

Jestem niezmiernie rad, że wszystkim zależało, aby przez te pięć godzin zajęć stworzyć wspólnie coś wartościowego. Coś takiego, co z jednej strony pozwoli zachować równowagę ekologiczną w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, a z drugiej będzie starało się pogodzić oczekiwania urbanizacyjne użytkowników (mieszkańcy, deweloperzy, turyści itp.) tych terenów.

Oczywiście z założenia to nie jest żadna obowiązująca koncepcja rozwoju Łomianek. To tylko wynik wspólnych przemyśleń grona osób, które akurat zebrały się w określonym miejscu i czasie, aby zastanowić się, co jest ważne dla interesów przyrody i ludzi. Z pewnością powstanie jeszcze wiele alternatywnych propozycji z innych środowisk społecznych, które też należy rozważyć.

Pracowaliśmy w czterech zespołach roboczych, z których każdy analizował jeden z ważnych dla naszej społeczności aspektów:

  •    jakość życia poszczególnych obywateli
    
  • ochrona przyrody
  • czynniki społeczne
  • zagadnienia ekonomiczne

W konsekwencji zespoły zdefiniowały 11 tematów, które są niezwykle ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, co widać na załączonej fotografii:

Spośród nich w drodze tajnego głosowania wybraliśmy te, które zdaniem uczestników warsztatów są najważniejsze dla Łomianek. Proszę sobie wyobrazić, że zdecydowaną większość głosów uzyskał projekt „Wypracowanie marki Łomianek wraz z konkursem urbanistycznym”. To pokazuje, jak nam, mieszkańcom, bliskie są Łomianki. Chcemy, aby ta nazwa kojarzyła się z pięknym miastem dopracowanym urbanistycznie, a nie – za przeproszeniem – przypadkowo zabudowywaną wiochą, jak jest teraz.

Potem były trzy równorzędne drugie miejsca:

  •    Utworzenie systemu terenów zielonych w gminie
    
  • Rzetelne informowanie społeczeństwa
  • Forum ekspercko-wizjonerskie

Mam cichą nadzieję, że dwóm radnym, którzy uczestniczyli w warsztatach, panom Wojciechowi i Krzysztofowi da się przekonać koleżanki i kolegów radnych, zwłaszcza z ugrupowania mającego większość w Radzie Miejskiej, aby wzięli pod uwagę powyższe postulaty i nakreślili sposoby, jak je wcielić w życie. Przecież wszyscy z nich ślubowali, że będą pracować dla dobra i pomyślności gminy oraz działać zgodnie z interesami jej mieszkańców.

PS Warto podkreślić, że władze gminy Łomianki wsparły ten projekt, udostępniając bezpłatnie salę w Domu Kultury, a także zapewniając suty poczęstunek: kawę i herbatę oraz pyszne kanapeczki i wyroby cukiernicze.

Jerzy Kostowski

Jerzy, czy to spotkanie było zamkniętym działaniem czy coś w związku z nim jeszcze się będzie działo?

Szkoda że warsztaty zorganizowano nie w sobotę, ale w dzień powszedni - aby pracownicy Urzędu Gminy oraz radni zajmujący się tematyką rozwoju gminy (Komisja Techniczna, Komisja Planowania) mogli w tych warsztatach uczestniczyć. Czy był obecny ktoś z UMIGu?