FAQ - Pytania i odpowiedzi

Poświęć chwilkę na przeczytanie naszych zasad i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

To jest miejsce na cywilizowaną publiczną dyskusję.

Proszę, traktuj to forum dyskusyjne z takim samym szacunkiem, jak traktowałbyś dyskusję w miejscu publicznym. My również jesteśmy społecznością, która dzieli się zasobami, miejscem, gdzie dzielimy się umiejętnościami, widzą i zainteresowaniami podczas trwającej nieustannie wymiany zdań.

To nie są żelazne zasady, a zaledwie pomoc, która ma ułatwić ocenę ludzi w naszej społeczności. Używaj tych wskazówek, aby to miejsce mogło pozostać czyste i dobrze oświetlone i abyśmy mogli prowadzić tu wciąż cywilizowaną wymianę zdań.

Udoskonalaj dyskusję

Pomóc nam sprawić, żeby to miejsce stało się świetnym miejscem na dyskusję, zawsze próbując podwyższyć poziom rozmowy, choćby w niewielkim stopniu. Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja wypowiedź doda coś do dyskusji, przemyśl, co chcesz powiedzieć i spróbuj ponownie później.

Tematy, o których tu rozmawiamy, są dla nas ważne i chcemy, żebyś zachowywał się, jakby dla ciebie też były istotne. Okazuj szacunek dla tematów i ludzi, którzy nad nimi dyskutują, nawet jeśli nie zgadzasz się z tym, co zostało powiedziane.

Jednym ze sposobów na poprawienie jakości dyskusji jest odkrycie tych, które już się toczą. Proszę, spędź trochę czasu, przeglądając już założone wątki, zanim odpowiesz lub zaczniesz swój własny, a będziesz miał większą szansę na to, że spotkasz osoby, które podzielają twoje zainteresowania.

Bądź miły nawet wtedy, gdy się z kimś nie zgadzasz

Być może będziesz chciał(a) odpowiedzieć komuś, pisząc, że nie zgadzasz się z jego opinią. To jest w porządku. Ale pamiętaj, żeby krytykować pomysły, nie ludzi. Proszę, unikaj:

 • wyzwisk
 • ataków personalnych
 • reagowania na ton wypowiedzi zamiast na jej treść
 • odruchowego sprzeciwu

Zamiast tego staraj się używać wyważonych kontrargumentów, które pomogą podnieść poziom rozmowy.

Twój udział się liczy

Rozmowy, które tu prowadzimy, narzucają poziom wszystkim. Pomóż nam wpłynąć na przyszłość tej społeczności, wybierając udział w dyskusjach, które sprawiają, że to forum jest interesującym miejscem i unikając tych, które się do tego nie przyczyniają.

Forum dostarcza narzędzi, dzięki którym członkowie naszej społeczności wspólnie znaleźć najciekawszy (i najmniej wartościowy) wkład w rozmowy o naszym mieście: ulubione, zakładki, przyciski “lubię to”, flagi, odpowiedzi, możliwość redagowania tekstu i tak dalej. Używaj tych narzędzi, aby twój pobyt na stronie stał się przyjemnością (i pozostałych osób też).

Postarajmy się, żeby nasze poletko wyglądało lepiej niż wtedy, kiedy je zastaliśmy.

Jeśli zauważysz problem, oflaguj go

Moderatorzy dysponują wyjątkowymi uprawnieniami - są odpowiedzialni za to forum. Ale ty też jesteś za nie odpowiedzialny/na. Z twoją pomocą, moderatorzy mogą pełnić w tej grupie rolę mediatorów, nie tylko dozorców albo policji.

Kiedy zauważysz, że ktoś zachowuje się niewłaściwie, nie odpowiadaj. To tylko zachęca osoby zachowujące się w niekulturalny sposób do dalszego działania. Ty tracisz energię, a wszyscy pozostali tracą czas. Po prostu oflaguj taki wpis. Jeśli pojawi się wystarczająco duża liczba flag, podjęte zostaną stosowne działania, automatycznie lub w postaci interwencji moderatora.

Aby utrzymać utrzymać nasze forum w dobrym stanie, moderatorzy mają prawo usunięcia dowolnego wpisu i zablokowania dowolnego użytkownika, z dowolnych przyczyn w każym momencie. Moderatorzy nie oglądają wcześniej publikowanych wpisów. Moderatorzy ani twórcy strony nie biorą odpowiedzialności za żadne treści umieszczane na forum przez jego użytkowników.

Zawsze zachowuj uprzejmość

Nic tak nie psuje ciekawej dyskusji jak brak uprzejmości.

 • Bądź uprzejmy. Nie publikuj niczego, co rozsądna osoba uznałaby za nieprzyzwoite, obraźliwe, napastliwe lub za mowę nienawiści.
 • Nie świntusz. Nie umieszczaj na forum wpisów sprośnych lub dotyczących seksu.
 • Szanuj pozostałych użytkowników forum. Nie nękaj ani nie irytuj innych, nie podszywaj się pod innych użytkowników ani nie ujawniaj szczegółów prywatnych rozmów.
 • Szanuj nasze forum. Nie umieszczaj na nim forum ani nie dewastuj go w żaden inny sposób.

To nie są sztywne zasady ani dokładne definicje — unikaj wszystkiego, co może być wzięte za treści obraźliwe. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy dany post powinien pojawić się na stronie, wyobraź sobie, jak byś się poczuł/a, gdyby twój post znalazł się na pierwszej stronie Gazety Wyborczej.

To forum publiczne, a wyszukiwarki indeksują pojawiają się tu wpisy. Staraj się, żeby język, którego używasz, linki i zdjęcia nie kompromitowały cię przed rodziną i znajomymi.

Pilnuj porządku

Staraj się umieszczać posty we właściwych miejscach, dzięki czemu będziemy mogli spędzać więcej czasu na dyskusjach, a mniej na utrzymywaniu porządku.

 • Nie zakładaj wątku w niewłaściwej kategorii.
 • Nie umieszczaj identycznych postów w różnych wątkach.
 • Nie pisz odpowiedzi bez treści.
 • Nie zmieniaj tematu, zmieniając go w połowie.
 • Nie podpisuj swoich postów — przy każdym twoim wpisie pojawia się link do twojego profilu.

Zamiast umieszczać wpisy o treści “+1” lub “Zgadzam się”, użyj przycisku “Like”. Zamiast przekierowywać dyskusję w danym wątku na zupełnie inny temat, użyj raczej opcji “Odpowiedz w nowym wątku”.

Nie łam praw autorskich

Umieszczaj w postach tylko treść, do której masz prawa autorskie. Na forum nie można umieszczać treści, które należą do kogoś innego, bez pozwolenia. Nie wolno umieszczać opisów, linków ani sposobów na kradzież czyjejś własności intelektualnej (oprogramowania, filmów wideo, audycji, zdjęć lub obrazów) ani łamać prawa w inny sposób.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji lub działania tego forum, zadaj je w odpowiedzi do tego wątku, postaramy się na nie odpowiedzieć :smile:

 1. Jak utworzyć nowy temat?
 2. Jak dodać obrazek?
 3. Czy jak odpowiadam w temacie przez pocztę to odpowiedź dostają wszyscy użytkownicy forum?
 4. Czy regularnie sprawdzać czy nie pojawiły się coś nowe tematy?
 5. Czy muszę czekać 3 dni na by zainteresować tematem?
 6. Jak wygłuszyć niektóre tematy lub kategorie?
 7. Czy wszyscy mają dostęp do wszystkich tematów?
 8. Jak zaprosić nowe osoby na forum?
 9. Nie widzę guzików “zaproś” i “zaproszenia”
 10. Czy to jest forum Dialogu?
 11. Kto prowadzi to forum i serwis Łomianki.org?

Jak utworzyć nowy temat?


Jak dodać obrazek?

Przeciągnij obrazek do okienka wpisywania wiadomości.


Czy jak odpowiadam w temacie przez pocztę to odpowiedź dostają wszyscy użytkownicy forum?

Nie.

Odpowiedź otrzymają tylko osoby które wyraźnie śledzą dany temat lub kategorię. Nie ma sensu wszystkich spamować wszystkim, nie chcemy znięchęcać do otrzymywania powiadomień. Zainteresowanie tematem jest ustawiane automatycznie (po długim czytaniu, lub odpowiedzi w temacie) lub ręcznie (czytaj poniżej).


Czy regularnie sprawdzać czy nie pojawiły się coś nowe tematy?

Nie.

Po około 3 dniach nieobecności, użytkownicy otrzymują skróty nowych wpisów. Każdy otrzymuje skróty przygotowany według jego preferencji dotyczących zainteresowania kategoriami.


Czy muszę czekać 3 dni na by zainteresować tematem?

Jeśli chcemy porozmawiać z kimś konkretnym możemy go wymienić w odpowiedzi, np. wpisanie @jsk w tekście spowoduje, że użytkownik Janusz Skonieczny otrzyma od razu wiadomość o odpowiedzi (o ile kompletnie nie wyciszył tematu, patrz poniżej).


Jak wygłuszyć niektóre tematy lub kategorie?

Dyskusje na naszym młodziutkim forum powoli zaczynają się rozwijać w różnych kierunkach. Rozumiemy że nie wszyscy jesteście zainteresowani wszystkimi tematami, niektórzy z was nie chcą polityki innych nie interesują np. frywolne gry planszowe.

Tutaj możecie regulować stosunek sygnału do szumu, każdy temat i kategoria mają ustawienie dotyczące poziomu śledzenia dyskusji:

Temat na dole pod ostatnim wpisem.Kategorie na górze.


Czy wszyscy mają dostęp do wszystkich tematów?

O ile kategoria tematu nie ma kłódeczki to temat jest widoczny dla wszystkich.


Jak zaprosić nowe osoby na forum?

Nowe osoby można zaprosić do tematu.

Lub z własnego profilu:


Nie widzę guzików “zaproś” i “zaproszenia”

Żeby zapraszać nowych użytkowników musisz uzyskać wyższy poziom zaufania. Odwiedzaj częściej nasze forum i włącz się do dyskusji, daj się poznać, dzięki większemu zaangażowaniu forum automatycznie przydzieli Tobie większy poziom zaufania i nada prawa do zapraszania nowych użytkowników.

Możesz także wysłać wiadomość do administratora @jsk i poprosić zaproszenie wskazanych osób na forum.


Czy to jest forum Dialogu?

Nie.

Dialog tak jak inne organizacje pozarządowe są tutaj mile widzianym gościem, ale tylko gościem i takim samym jak Nasze Łomianki, Pracownia Łomianki, czy działania związane z budżetem obywatelskim.

To jest forum ludzi aktywnych w sprawach społecznych i obywatelskich, mogą być aktualnie kojarzeniu z Dialogiem, ale to jest krzywdzące porównanie, bo nie którzy z nich nie mają nic wspólnego z Dialogiem. Często sobie pomagamy i robimy coś wspólnie, ale wszyscy jesteśmy niezależni w swoich działaniach.


Kto prowadzi to forum i serwis Łomianki.org?

Założycielem Łomianki.org jest Janusz Skonieczny @jsk. Łomianki.org istnieją od ponad 10 lat i są wykorzystywane do różnych inicjatyw związanych z organizacjami pozarządowymi i działalnością obywatelską.


Terms of Service

Yes, legalese is boring, but we must protect ourselves – and by extension, you and your data – against unfriendly folks. We have a Terms of Service describing your (and our) behavior and rights related to content, privacy, and laws. To use this service, you must agree to abide by our TOS.

Edit the first post in this topic to change the contents of the FAQ/Guidelines page.