Developer wchodzi na Dąbrowę = Bloki

Dla jasności:

  • w decyzji o warunkach zabudowy decydujące są: analiza urbanistyczna terenu oraz studium, gdy brak planu. O tym wiemy wszyscy. Po obejrzeniu mapki z koncepcją jest dla mnie jasne, że w analizie zobaczymy odniesienie do historycznego budynku Domu Weterana - znanego jako Dom Dziecka. Wysokość tego budynku zapewnia 3 kondygnacje mieszkalne, o ile garaże będą schowane pod ziemię. Jedna kondygnacja w tego typu zabudowie wielorodzinnej, to: 2,5 m wysokość pomieszczeń + 0,30 m grubość stropu = 2,80 m X 4 kondygnacje = 11.2m. Daje to więcej mieszkań, niż szacowałem przed godziną. Chyba dlatego przygotowano większą ilość miejsc parkingowych, bo prezentów to raczej z tego się nie robi. Na rysunku widzimy małą zmyłkę IIIp - co zasugerowało trzy piętra, ale kondygnacje nadziemne w takim razie będą CZTERY !! Tak, szkoła w Dąbrowie rzeczywiście okazuje się bardzo potrzebna. Pozdrowienia, MMK

Oczywiście analiza obszarowa nie powinna być w przypadku Dąbrowy Leśnej najważniejszym kryterium wydania decyzji urzędowej, powinna zaważyć analiza zgodności ze studium, tendencja inwestycji na średniej wielkości działkach (Burmistrz ma tutaj spory zapas argumentów na korzyść mieszkańców, do przymusu obszarowego włącznie!!). Ale… chyba władza wie lepiej. Developer chce kupić dużą działkę, to musi się mu opłacać. Zwracam ponownie uwagę, że to Burmistrz wydaje decyzję o warunkach zabudowy. O ile będzie ona prawomocna, to Starosta ma związane ręce i pozwolenie na budowę wyda. Pan Żychliński prosił nas w zeszłym roku o uświadomienie tej prostej zależności Mieszkańcom, chodziło o sprawę masztu oraz o sprawę marketów. Jak pisałem udało się nam zastopować z jednej strony Burmistrza (proszę porównać daty na pismach i daty spotkań) oraz chęci inwestora, któremu uświadomiliśmy, że łatwo nie będzie. Pozdrawiam, MMK

Może burmistrz zamiast godzić się “ot tak” na budowę. Powinien poprosić o 2 miliony złotych na wsparcie budowy szkoły? Chyba że developer już poniósł koszty, wsparł jakiś cel i za to ma dostać szkołę w prezencie :wink:

Dzień dobry, czy może mi Pan podać swój adres email ? Mam kilka pytań technicznych dotyczących funkcjonowania portalu, a także chcę przesłać Panu i Pani Zdunek załącznik - spis działań w sprawie masztu, który sporządziłem na gorąco w zeszłym roku. Wynika ze spisu jaka była kolejność działań, cały plan akcji itd. Pozdrawiam, MMK

Potrzebuję pomocy kogoś, kto jest w stanie napisać sensowne, dobrze uargumentowane pismo z protestem przeciwko wydaniu wz na inwestycje Sławbudu w proponowanym kształcie, pod którym będziemy zbierać podpisy. Ja niestety mam za małą wiedzę…

Pani Agnieszko, czy ma Pani dostęp do wniosku o wydanie decyzji wz, czy może już takowa jest wydana i należy się odwoływać ?

  • Pismo napisać można, ale na czym się oprzeć, od czego się odwoływać ? Czy teren już jest kupiony przez developera, czy może dopiero robi on przymiarkę do inwestycji ? Dlatego najpierw trzeba mieć dostęp do dokumentów - na podstawie prawa do informacji publicznej. Czy już uzyskała Pani taką onformację ? Pozdrawiam, MMK

Moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z tzw. „ustawką”. Wypuszczono przeciek kontrolowany o tym, że deweloper chce realizować inwestycję o dużej intensywności zabudowy, w miejscu które się do tego nie nadaje (w rozumieniu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Zrobiono to aby przestraszyć i wywołać wzburzenie mieszkańców.

Następnie zaplanowano by w swoim czasie do akcji wkroczył Burmistrz. Wsłucha się on w głos ludu i dokona „salomonowego” rozstrzygnięcia, ku uciesze tegoż ludu. Zawiesi wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Zrobi więc to, co powinien zrobić każdy myślący człowiek. Dołoży do tego jednak cały show i nagłośni sprawę w mediach. Pokaże, że kierowane pod jego adresem zarzuty, iż sprzyja deweloperom są wyssane z palca.

Należy pamiętać, że Burmistrz dysponuje wszystkimi narzędziami by nie dopuścić do realizacji planowanego przez dewelopera przedsięwzięcia. W najgorszym wypadku może tak spowolnić prace nad decyzją o WZ, by wcześniej weszło w życie nowe studium, które w przedstawionym publicznie kształcie nie daje szans na realizację w tym miejscu uciążliwej zabudowy. Następnie stworzyć plan miejscowy, który określi precyzyjnie parametry zabudowy w tym miejscu. Jakie to będą parametry? Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w przypadku braku planu miejscowego, parametry nowej zabudowy określa się w oparciu o decyzję administracyjną o warunkach zabudowy. Mówi się o konieczności wypełnienia warunków tzw. „dobrego sąsiedztwa”. Oznacza to, że planowana, nowa zabudowa musi nawiązywać do średnich parametrów istniejącej już zabudowy w otoczeniu, w tzw. obszarze analizowanym. Obszar analizowany, to obszar wyznaczony wokół terenu planowanej inwestycji, nie mniejszy jednak niż 3 szerokości frontu działki objętej zamierzeniem inwestycyjnym. Dla tego obszaru dokonuje się analizy cech istniejącej zabudowy i zagospodarowania terenu. W jej wyniku uzyskuje się średnie parametry zabudowy na tym terenie, do których nawiązywać powinny parametry planowanej inwestycji. Powinny ! …ale nie muszą! Ustawa daje bowiem Burmistrzowi prawo do odstępstw od tej zasady. Ma on prawo do odstąpienia od tej zasady w uzasadnionych przypadkach. Jakie to przypadki? O tym decyduje sam Burmistrz. W przypadku inwestycji planowanej przez Ghelamco na terenie osiedla Prochownia, niektóre istotne parametry planowanej zabudowy przekraczały 10-cio krotnie średnie, wynikające z przeprowadzonej analizy. Mimo to Burmistrz wydał pozytywną decyzję o WZ! Priorytetem dla niego była możliwość realizacji zaplanowanej przez dewelopera inwestycji! Pominięte zostały zupełnie racje zgłaszane przez mieszkańców! W przypadku osiedla tak małego jak Prochownia widać warto było z jakichś względów położyć na szali utratę reputacji. W zbagatelizowanie racji mieszkańców Dąbrowy Leśnej jednak nie wierzę. Powody są oczywiste.

Jak więc będzie w Dąbrowie? Zależy to wyłącznie od dobrej lub złej woli Burmistrza. Należy o tym stale pamiętać. Nie można dać się zwieść iluzji obiektywnych uwarunkowań, które ograniczają w jakiś sposób jego swobodę w podejmowaniu decyzji. Jeśli takie argumenty się pojawią, to będą wyłącznie elementem gry propagandowej. Mieszkańcy muszą stawiać Burmistrzowi twarde warunki. Jego obowiązkiem jest zaś reprezentowanie interesu mieszkańców. Kluczowa jest więc determinacja mieszkańców. Nie można dać się jednak ponieść emocjom. Mieszkańcy Dąbrowy Leśnej są bezsprzecznie na uprzywilejowanej pozycji i powinni to wykorzystać.

Sprawa wydaje się być w tym wypadku dość klarowna. Tym bardziej, że ten konkretny deweloper wydaje się być zaliczany do grona mniej lubianych przez władze.

Pozdrawiam, Darek Dąbrowski

Witam Panie Darku, ze wszystkim się zgadzam. Nie wiem, bo nie otrzymałem odpowiedzi, czy Pani A. Zdunek lub ktoś inny, dysponuje kopią wniosku o wydanie decyzji wz. Tak czy inaczej pismo trzeba napisać, a w piśmie protestującym należy odnieść się do postulowanego wniosku. Co do procedury zmiany studium, następnie uchwalania planu - też racja. Postępowanie w sprawie wz powinno być zawieszone do czasu uchwalenia tych dokumentów. Chyba, że Burmistrz ma kłopoty z większością w Radzie Miasta… albo wchodzą w grę inne czynniki. Nie wiem kto kogo bardziej lubi - powinniśmy walczyć o normalną Dąbrowę.

  • Przy okazji: - może ktoś z Państwa wie jaką wz dostał developer na teren przy Akacjowej za działkami, jadąc do ronda po lewej stronie ? Zdaje się, że tam lada moment powstanie osiedle szeregowe. Proszę o wiadomość. Pozdrawiam, MMK

Dzień dobry, czy okoliczni mieszkańcy, sąsiadujący z planowaną inwestycją otrzymali już jakieś pisma o wszczęciu procedury?

Witam, już o to pytałem, nikt nie odpowiedział. Pisałem też, że zgodnie z przepisami za stronę zostanie uznana tylko jedna rodzina, mieszkająca na ul. Pionierów - ponieważ graniczy z omawianym terenem. Wszyscy inni nie zostaną uznani za strony, ponieważ od terenu inwestycji oddziela ich droga publiczna. Nie wiem, czy ci Państwo , najbardziej zainteresowani, biorą udział w postępowaniu, czy cokolwiek już napisali. Bez ich udziału - słabsza pozycja wszystkich, niestety. Ale tych danych brak. Pozdrawiam, MMK

Wniosek dewelopera został zwrócony do uzupełnienia, postępowanie nie zostało wszczęte, ergo nikt z sąsiadow nie został zawiadominiony. Opinia referatu planowania przestrzewnnego jest jednoznacznie krytyczna.

Angażując się w działanie proszę weźcie pod uwagę następujące okoliczności:

  • o sprawie poinformował wszystkich człowiek burmistrza B.Pawłowski
  • agitację za niedopuszczeniem do budowy prowadzą ludzie burmistrza (m.i. H.Kostrzewski)
  • zebranie na ten temat zwołał B.Pawłowski.

Czy jest prawdopodobne, że ludzie burmistrza protestują przeciw decyzji, którą planuje wydać ich mocodawca?

Chyba nie ma wątpliwości.

Jasno napisał o tym Darek.

Trzeba coś robić ale z dystyansem do tej akcji. Kluczowy przekaz: kompromitujące jest już samo rozważanie przez burmistrza takiej alternatywy wobec jednoznacxznej opini jego pracowników.

Protest należy uruchomić jeśli burmistrz nie zawiesi postępowania. Idę o zakład, że je zawiesi.

Witoldzie, stawiasz srebro przeciw orzechom ?

  • Chętnie w końcu zobaczę ten wniosek zwrócony do uzupełnienia. Wiele masz racji, Pan Darek też. Ostatecznie akcję rozpoczynają zasłużeni ludzie. Pozdrowienia, MMK

Wysłałam mailem do Urzędu wniosek o udostępnienie informacji publicznej z prośbą o przesłanie skanów wniosku i informację na jakim etapie znajduje się sprawa. Być może Wasze sugestie są słuszne, że jest to jakaś rozgrywka władz, chęć zdobycia poklasku - ale jeśli nie? Lepiej na wszelki wypadek zaprotestowac przeciwko bezsensownym zamiarom władz, niż nic nie robić.

1 polubienie

Jasne, od samego początku mówię i tłumaczę, że wniosek koniecznie trzeba złożyć. Cieszę się, że Pani to zrobiła. Ja nigdy nie składałem takiego wniosku mailem, zawsze na papierze za pokwitowaniem i tylko wtedy, gdy były jakiekolwiek opory z udostępnieniem informacji PROSTEJ w trybie natychmiastowym. Dzięki temu miałem kopię pisma z pokwitowaniem dzty przyjęcia, w razie czego. Pozdrowienia, MMK