Developer wchodzi na Dąbrowę = Bloki

Otrzymałam informację, że na terenie Dąbrowy Leśnej szykuje się potężna inwestycja - budowa dużego “osiedla” z budynkami szeregowymi i zabudową wielorodzinną. Ponieważ taki rodzaj zabudowy jest sprzeczny zarówno z obecnym charakterem osiedla jak i z dotąd obowiązującymi zasadami, a także prawdopodobnie z zapisami w przygotowywanym studium, mam pytanie - prośbę do osób obeznanych w temacie - co mogą w takiej sytuacji mieszkańcy? Czy mamy jakikolwiek wpływ na poczynania developera i władz? Na czym się oprzeć?

1 polubienie

Czy masz już pozwolenie na budowę lub warunki zabudowy?

Podobno jeszcze nie, ale jaka jest prawda?

Trzeba wystąpić o dostęp do informacji publicznej.
Nasz numery działek albo adres inwestycji?

Dzień dobry Pani, dzień dobry Państwu,

  • możemy głośno protestować oraz podjąć takie same kroki jakie podejmował Pan Dariusz Dąbrowski z Osiedla Prochownia, gdy walczył z developerami. A najlepiej, to wygrać wybory i mieć rozsądny zarząd gminy, ale to tak na marginesie. Moja propozycja:
  1. Wystąpić na podstawie dostępu do informacji publicznej z wnioskiem o udostępnienie dokumentów - wniosków i decyzji.
  2. Ustalić kto jest w danym przypadku stroną.
  3. Poczynić starania aby być uznanym za stronę w postępowaniu, o ile nie znajdzie się nikt inny.
  4. Publikować w Internecie wszystko co jest związane z tą sytuacją. (Innego miejsca do publikacji nie ma.)
  5. Informować wszystkich sąsiadów o zaistniałej sytuacji, zwłaszcza radnych, informować o treściach opublikowanych w Internecie.
  6. Organizować otwarte spotkania mieszkańców - nawet pod przysłowiową chmurką - w celu przekazania informacji.
  7. Zorganizować akcję zbierania podpisów pod protestem przeciwko planom.
  8. Protest z listą popierających złożyć w Urzędzie Gminy - to ważne na etapie występowania o wydanie Decyzji o warunkach zabudowy - bo tu jest podstawa do późniejszej Decyzji o pozwoleniu na budowę.
  9. Wystąpić z osobnym protestem do Starostwa - przekazać kopię protestu skierowanego do Gminy wraz z kopią listy popierających protest. Wniosek/protest powinien zawierać kilka formalnych odniesień.

Może to naiwne, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Przypomnę, że w zeszłym roku podjęliśmy z sąsiadami akcję przeciwko pomysłowi budowy masztu telefonii komórkowej przy ul. Żywicznej - i jakoś się udało. Nawet sam Burmistrz ogłosił, że jest przeciw… Pozdrawiam, MMK

To jest teren po Telekomunikacji (Orange), adres mogę sprawdzić, ale występowanie o IP mnie nie urządza, bo Urząd może przeciągać odpowiedź do 2 miesięcy… Bardziej chodzi mi o to, czy urząd może wydać WZ lub pozwolenie wbrew obowiązującym (chyba) zapisom w studium i czy mieszkańcy mają jakieś prawne argumenty i możliwości wpływu na ewentualne decyzje władz. Przewodniczący Zarządu ma zwołać zebranie mieszkańców pod koniec miesiąca i chciałabym wiedzieć do tego czasu, czy i co możemy zrobić.

Proszę pamiętać o tym, że:

  • urząd gminy (Burmistrz) wydaje Decyzję o warunkach zabudowy, która odnosi się do okolicznej zabudowy oraz do zapisów w studium. Są różne kruczki aby iść na rękę wnioskodawcy. Burmistrz może również iść na rękę mieszkańcom, przez co w Łomiankach rozumie się swoich wyborców.

Zdaję sobie sprawę, że wiele, jeśli nie wszystko zależy od woli/widzimisię Burmistrza. Z tym, że na Dąbrowie jak dotąd nie było sytuacji zapalnych - w końcu ma tu olbrzymie poparcie mieszkańców. Sam Pan zauważył, jak gładko udało się wycofać z budowy masztu komórkowego…Z drugiej strony “mówi się”, że Burmistrz pozostaje w dobrych układach z developerami (nie wiem, czy wszystkimi i czy akurat z TYM). Trochę obawiam się, że nastąpi próba urabiania opinii publicznej na zasadzie - nic się nie zmieni, przybędzie trochę sympatycznych mieszkań dla ludzi, pozostanie dużo drzew, w końcu i tak tam stoi blok… W każdym razie 29 kwietnia o 18.00 Zebranie Mieszkańców poświęcone tej sprawie. Zapraszam wszystkich zainteresowanych.

1 polubienie

Proszę Pani, ubiegłoroczna akcja z zablokowaniem próby postawienia masztu była prowadzona szybko i zdecydowanie, zawsze krok przed urzędem. Proszę zapytć o szczegóły Państwa Członkowskich. Wniosek o informację publiczną prostą jest załatwiany od ręki, żadne 2 miesiące. O ile jest inaczej, to należy wnieść skargę, bo urząd łamie prawo. Na zebraniu można się zawsze na coś takiego powoływać. Pan Darek i inni już to ćwiczyli. Bez oficjalnych pism - nie ma o czym mówić. Każde zebranie będzie zagadane i przegrane. Tylko akcja prawna, do tego szybka daje rezultaty. Pozdrawiam, MMK

1 polubienie

Wyraźnie trzeba powiedzieć, że sytuacja zapalna była, ale została zastopowana. Nie dopuściliśmy po prostu do wydania warunków zabudowy - powód to opór społeczny i naciski na potencjalnego inwestora. Ponownie mówię, to nie poszło gładko, w sensie łatwości. Proszę nie liczyć na żadne zebrania, o ile nie będą poprzedzone akcją zbierania podpisów pod protstem. W poprzenim wpisie podałem kolejne kroki miom zdaniem KONIECZNE aby coś wskórać. Do 29 kwietnia jest jeszcze sporoczasu, zebranie podpisów poprzednio zebrało 4 dni. Napisanie i złożenie pisma, to 1 dzień. O ile pragnie Pan coś osiągnąć, to należy dzoałać, bo zebranie będzie stracone. Zostanie ogłoszone jako “konsultacja społeczna” i pozamiatane.

Nie mogą. Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki (Art. 13. ustawy o o dostępie do informacji publicznej. Odpowiedź można przedłużyć do 2 miesięcy, jeśli informacji nie można udostępnić.

Najlepiej jeśli weźmiesz wniosek na piśmie i pójdziesz ze świadkiem do urzędu i poprosisz o udostępnienie informacji na miejscu. Jeśli informacja istnieje i urzędnik, którego pytasz ma do niej dostęp, to ma on ustawowy obowiązek udostępnić tobie informację od ręki.

Nie można dać się zbyć, jeśli będzie odmawiał to poproś o odmowę w formie decyzji z podaniem podstawy prawnej, (Art. 16. ustawy o dostępnie do informacji publicznych). — może być piśmie, albo sobie nagraj na telefonie ;). To też od ręki, a jeśli urzędnik nie będzie dalej chciał przekazać informacji lub udzielić odmowy w formie decyzji to trzeba zagrozić zawiadomieniem do prokuratury o możliwości popełnienie przestępstwa.

Nie ma co się certolić z urzędnikami, muszą bardziej się bać prawa i obywateli niż szefa który utrudnia obywatelom życie.

PS. @edyta_stankiewicz to instrukcja także dla ciebie :slight_smile:

Czy o to chodzi?

http://www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=4250

Zarząd Osiedla Dąbrowa Leśna zaprasza na zebranie mieszkańców w dniu 29 kwietnia 2015 roku (środa) o godz. 18.00 w klubie przy ul. Akacjowej 20. Tematem zebrania będzie propozycja firmy SŁAWBUD na zagospodarowanie terenu działki 294 przy ul. Akacjowej, która znajduje się między ulicami Grzybową, Akacjową i Pionierów (zaplecze techniczne ORANGE POLSKA S.A.). Na spotkaniu przedstawiciel SŁAWBUD-u przedstawi koncepcję zagospodarowania terenu przez zabudowę segmentową wielorodzinną.

Dokładnie o to. Prześlę Ci na pocztę skan planowanej zabudowy, może dasz radę to wrzucić, żeby było wiadomo o co chodzi (plik jest za duży a nie mam narzędzi do zmniejszenia).

Można wrzucić także na FB?

Błyskawiczny jesteś:) Jasne - choć wczoraj wrzuciłam na swoj profil…

Cieszę się, że potwierdza Pan moją wczorajszą wypowiedź. Informacja prosta jest od ręki. Urzędnik, któy jej odmawia ŁAMIE PRAWO. Wszystko na piśmie - to podstawowa zasada. Podstwa prawna została właściwoe wskazana. Pozdrawiam, MMK

Na to spotkanie należy pójść z kopiami złożonych pism, z kopią lisy popierającej protest. Pisałem o tym wczoraj, dokumenty takie same, jak w zeszłym roku przygotowałęm sąsiadom. Pozdrowienia, MMK

Proszę Pani, plan sytuacyjny wskazuje, ze stroną w postępowaniu będzie TYLKO JEDNA rodzina mieszkająca na Pionierów. Myślę, że zebranie jest potrzebna jako “klakierstwo” dla zamiaru inwestycyjnego. Tym bardziej - bez szybkiej akcji i zebrania podpisów niczego się nie załatwi. Pozdrowienia, MMK

Wrzucenie na FB raczej nie zastąpi podpisów na kartce papieru. Ta robota jest konieczna, pozdrawiam, MMK

Z szacunkowych obliczeń wynika, że na osiedlu będzie około 69 mieszkań, raczej małych. Do tego budynek rozbudowany. W garażu podziemnym posadowionym pod inwestycją i częściowo wkopanym w reren, zmieści się około 90 samochodów osobowych. Wygląda na to, że będziemy uszczęśliwieni osiedlem o raczej małych mieszkaniach, raczej dla młodych małżeństw. To oczywiście uzasadnia projekt budowy szkoły podstawowej przy Partyzantów, za którym opowiedzeli się tak liczni mieskańcy. Przypomnę, że formalnie w innej gminie, bo po drugiej stronie ul. Kampinoskiej oraz w Warszwie - bo za Nową Brukową - będą wybudowane pokaźne osiedla. Szkoła dla developerów jest wspaniałym prezentem, a Państwo poparliście ten pomysł, więc proszę być konsekwentnym. To taki dodatkowy aspekt, jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie chciał o tym rozmawiać. Proszę to przemyśleć, pozdrowienia,MMK